Your Councillors’

Elected: 04 May 2017
First Elected: 07 June 2001
Division: Billericay and Burstead
Address: 25 Prower Close
Billericay
Essex
CM11 2BU
Email: cllr.anthony.hedley@essex.gov.uk
Website: http://www.essexinfo.net/cllr-anthony-hedley/
Tel. No.: 01277 626198
Mob. No.: 07919 416505
 

Anthony Michael Hedley

Roles and Responsibilities

Essex Fire Authority (Chairman)

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 04 May 2017
Division: Billericay and Burstead
Address: 47 Laindon Road
Billericay
Essex
CM12 9LG
Email: cllr.richard.moore@essex.gov.uk
Website:
Tel. No.: 01277 627266
 

Dr Richard Moore

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 05 March 2015
Division: Bocking
Address: 41 Mountbatten Road
Braintree
Essex
CM7 9EY
Email: cllr.stephen.canning@essex.gov.uk
Website:
Tel. No.: 01376 310615
 

Stephen Canning

Previous Roles

Cabinet Member for Digital Innovation, IT and Customer Service

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 04 May 2017
Division: Braintree Eastern
Address: Bidlake
Inworth Road
Feering
CO5 9SE
Email: cllr.robert.mitchell@essex.gov.uk
Website:
Tel. No.: 01376 570254
 

Robert Mitchell

Roles and Responsibilities

Deputy to the Cabinet Member for Highways, Cllr Ian Grundy

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 04 May 2017
Division: Braintree Town
Address: 19 Hadley Close
Bocking
Essex
CM7 5LP
Email: cllr.wendy.schmitt@essex.gov.uk
Website:
Tel. No.: 01376 345363
 

Wendy Schmitt

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 04 May 2017
Division: Brentwood Hutton
Address:
Email: cllr.louise.mcinley@essex.gov.uk
Website:
Tel. No.:
 

Louise McKinlay

Roles and Responsibilities

Cabinet Member for Resources

Responsibility for financial administration and management including preparation and management of the revenue and capital budgets,
precepts, levies and borrowing.
Funding and Investment; Financial management and reporting; Internal audit and Counter Fraud; Procurement and commercial services;
Risk and business resilience including emergency planning; Insurance; Category Management; Supplier Relationship and Contract Management;
HR; Democratic Services; Information Governance; Business Support; Systems Admin; Enterprise Architecture; IT Service Delivery; IT Projects;
Systems, Compliance and Customer; Legal Services; Income and Revenues Optimisation; Strategic Commercial Partnerships; Merger and Acquisitions

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 04 May 2017
Division: Brentwood Rural
Address:
Email: cllr.lesley.wagland@essex.gov.uk
Website:
Tel. No.: 01277 353674
 

Lesley Wagland OBE

Roles and Responsibilities

Deputy to the Cabinet Member for Housing, Property and Planning, Cllr Sue Lissimore

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 09 October 2014
Division: Brightlingsea
Address: Freshfields
Church Road
Brightlingsea
Essex
CO7 0QT
Email: alan.goggin@essex.gov.uk
Website:
Tel. No.: 01206 308023
Mob. No.: 07860519117
 

Mr Alan Goggin

Roles and Responsibilities

Deputy Cabinet Member for Resources, Cllr Louise McKinlay

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 05 May 2005
Division: Broomfield and Writtle
Address: Fosters Farm
33 East View
Oxney Green
Writtle
Chelmsford
Essex
CM1 3NN
Email: cllr.john.aldridge@essex.gov.uk
Website: http://www.essexinfo.net/johnaldridge/
Mob. No.: 07827 976997
 

John Francis Aldridge

John Aldridge

John Aldridge

Chairman of the County Council

Cllr Aldridge has represented the Broomfield & Writtle Division since 2005.
Since his election to the Council the Chairman has served as Chairman of the Children & Young People Scrutiny Committee and
the Economic Development Scrutiny Committee 2009-2012 and was Cabinet Member for Adult Social Care 2012-2014. He has also
served on a number of County Council Committees including the Essex Health & Wellbeing Board 2013-2014 and the Essex Pension Fund.
He was a member of the Essex Police Authority 2009-2012. He is a member of the Anglian Regional Flood & Coastal Committee.
Cllr Aldridge has also served on a number of outside bodies including the County Councils Network and as Chairman of the
Epping Forest Locality Panel 2012-2014. Elected Chairman May 2016.

Roles and Responsibilities

Lead Member for Member Development (Chairman of the Member Development Steering Group)
Epping Forest District Locality Board (Chairman)
Replacment Waste Plan Panel
Chelmsford Local Highways Panel
Mid Essex Clinical Comissioning Group
Constitution Working Group
Anglian Eastern Regional Flood & Coastal Committee
Chelmsford Youth Strategy Group
Essex Coastal Forum

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 04 June 2009
Division: Buckhurst Hill and Loughton South
Address: 56 Station Road
Loughton
Essex
IG10 4PE
Email: cllr.valerie.metcalfe@essex.gov.uk
Website:
Tel. No.: 01708 757999
 

Mrs Valerie Metcalfe

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 02 May 2013
Division: Chelmer
Address: Cuton Hall
Chelmer Village Way
Springfield
Chelmsford
Essex
CM2 6TD
Email: cllr.john.spence@essex.gov.uk
Website:
Tel. No.: 01245 465108
 

John Andrew Spence CBE

Roles and Responsibilities

Cabinet Member for Health & Adult Social Care:-

Adult social care, including the support of and assistance of people with learning and physical disabilities or sensory impairment and
older people and the homeless.
Adult Social Care Service Transformation; Care Homes; Safeguarding vulnerable adults; Joint commissioning and joint contracting;
Support to Carers; Health system reform, integration and partnerships; Health Improvement and Protection; Health Inequality Reduction;
Public Health; Mental health services; Child and Adolescent Mental Health Services (CAMHS); Child health related matters; Drug and
Alcohol Action Team; Adults ad Health Capital Programmes; Appointed by the Leader to act as the Chairman of the Health and Wellbeing Board

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 09 June 2011
Division: Chelmsford Central
Address: 8 Lady Lane
Chelmsford
Essex
CM2 0TF
Email: cllr.dick.madden@essex.gov.uk
Website:
Mob. No.: 07837504745
 

Dick Alfred Madden

Cllr Dick Madden has spent the last 6 years as an Essex County Councillor,
becoming Cabinet Member for Families and Children in 2013. More recently, in
December 2014, Adult Social Care has been added to his portfolio.Before joining the Council, Dick spent 40 years with Essex Police, specialising in
child protection and he Chaired the Essex Safeguarding Childrens Board and Essex
Safeguarding Adults Board. While with the Police, he was seconded to the Home
Office to introduce video recorded interviews with children throughout England and
Wales. This lead to him being seconded to the Royal Hong Kong police, where with
a senior social worker and senior health official introduced the concept of working
together between the police and social care. He was also seconded to Bramshill
Police college for senior police officers in Hampshire to deliver jointly with a senior
social worker, the strategic delivery of child abuse investigation.

On his retirement he became the Chief Executive of a Children’s Charity working
with social workers in Essex and East London engaged in Early Intervention in
schools regarding children with behavioural and associated conditions.
Dick is married with four grown up children and seven grandchildren.

Roles and Responsibilities

Cabinet Member for Children and Families

Children’s social care, including, but not limited to, the safeguarding of children; looked after children;
services to vulnerable children and young people ad their families; and adoption and fostering.
Statutory lead member for children’s services; Preventive services including early intervention and
the development of services for families with complex needs; Corporate Parenting; Pre-birth, 0-19 services;
Youth Offending; Schools Safeguarding Strategy; Domestic Violence; Children and Families Capital Programmes

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 04 May 2017
Division: Chigwell and Loughton Broadway
Address: 49 Hainault Road
Chigwell
Essex
IG7 5DH
Email: cllr.gagan.mohindra@essex.gov.uk
Website:
Mob. No.: 02085002545
 

Gagan Mohindra

Roles and Responsibilities

Deputy to Cabinet Member for Economic Growth, Skills, Infrastructure and the Digital Economy, Councillor Kevin Bentley

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 02 May 2013
Division: Clacton North
Address: 429 St Johns Road
Clacton on Sea
Essex
CO16 8DU
Email: cllr.andy.wood@essex.gov.uk
Website:
Tel. No.: 01255 430431
 

Andy Wood

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 02 May 2013
Division: Clacton West
Address: 48 Crown Road
Clacton on Sea
Essex
CO15 1AT
Email: cllr.paul.honeywood@essex.gov.uk
Website:
Tel. No.:
 

Paul Honeywood

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 04 June 2009
Division: Constable
Address: Spindles
Southfields
Dedham
Colchester
Essex
C07 6AH
Email: cllr.anne.brown@essex.gov.uk
Website:
Tel. No.: 01206 321241
 

Mrs Anne Brown

Previous Role

Cabinet Member for Communities & Corporate

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 02 May 2013
Division: Drury
Address: 57 King Harold Road
Prettygate
Colchester
Essex
CO3 4SE
Email: cllr.sue.lissimore@essex.gov.uk
Website:
Tel. No.: 07540 328316
 

Sue Lissimore

Roles and Responsibilities

Cabinet Member for Housing, Property & Planning

Housing Growth and Strategic Sites; Housing Strategy, development and investment; Essex Housing; Strategic spatial planning,
including responses to local plans; Future Development; Sustainable Development; Minerals and Waste Planning; Property;
Property Strategy; Gypsy and Travellers; Waste and mineral planning.

Previous Roles and Responsibilities

Deputy to the Cabinet Member for Economic Growth and Infrastructure
Deputy Cabinet Member for Adults and Children and Education and Lifelong Learning

 

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 07 June 2001
Division: Dunmow
Address: Little Garnetts
Bishops Green
Barnston
Great Dunmow
Essex
CM6 1NF
Email: cllr.susan.barker@essex.gov.uk
Website:
Tel. No.: 01245 231250
 

Mrs Susan Barker

Roles and Responsibilities

Cabinet Member for Culture, Communities and Customer

Heritage, Culture and the Arts
Tourism, Libraries and Community Hubs; Registration Services; Trading Standards; Safer Communities;
Community Resilience; Community Leadership and Strategy; Voluntary and Community Sector Relations;
Community Engagement; Lead member for armed forces liaison and engagement (military covenant);
Registration services; Telephone and Digital Access; Customer Services; Coroner; User Experience;
Community Initiative Fund

Previous Roles and Responsibilities

Deputy to the Cabinet Member for Communities & Corporate
Deputy Cabinet Member for Adults and Children
Member Essex Fire Authority Member Essex Fire Authority
Member Place Services & Economic Growth Scrutiny Committee

 

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 04 May 2017
Division: Epping and Theydon Bois
Address: 13 Church Field
Epping
Essex
CM16 4RF
Email: cllr.christopher.whitbread@essex.gov.uk
Website:
Tel. No.: 01992 573557
 

Christopher Whitbread

Roles and Responsibilities

Deputy to the Cabinet Member for Health and Adult Social Care, Councillor John Spence

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 04 May 2017
Division: Frinton and Walton
Address: 112 Connaught Avenue
Frinton-on-Sea
Essex
CO13 9AA
Email: cllr.mark.platt@essex.gov.uk
Website:
Tel. No.: 01255 672551
 

Mark Platt

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 02 May 2013
Division: Great Baddow
Address: 17 Leach Close
Great Baddow
Chelmsford
Essex
CM2 7DS
Email: cllr.jenny.chandler@essex.gov.uk
Website:
Tel. No.: 01245 474441
 

Jenny Chandler

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 02 May 1985
Division: Hadleigh
Address: Langelinie
221 Vicarage Hill
Benfleet
Essex
SS7 1PG
Email: cllr.jillian.reeves@essex.gov.uk
Website:
Tel. No.: 01268 565596
 

Mrs Jillian Mary Reeves

Roles and Responsibilities

Chairman of the Health Overview & Scrutiny Committee Member Development Steering Group

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 04 May 2017
Division: Halstead
Address: Easter Cottage
Park Hall Road
Gosfield
Essex
CO9 1SQ
Email: cllr.jo.beavis@essex.gov.uk
Website:
Tel. No.: 01371 850710
 

Jo Beavis

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 04 May 2017
Division: Harlow North
Address: Brook House
Wyldwood Close
Old Harlow
Essex
CM17 0JD
Email: cllr.mike.garnett@essex.gov.uk
Website:
Tel. No.: 01279 437401
 

Cllr Mike Garnett

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 05 May 2005
Division: Harlow South East
Address: 47 Old Orchard
Harlow
Essex
CM18 6YQ
Email: cllr.eddie.johnson@essex.gov.uk
Website:
Mob. No.: 07809 314907
 

Edward C Johnson

Roles and Responsibilities

Chairman of Place and Economic Growth Scrutiny Committee

Previous Roles and Responsibilities

Cabinet Member for Highways and Transport

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 04 May 2017
Division: Harlow West
Address: 64 Great Brays
Harlow
Old Harlow
CM18 6DW
Email: cllr.michael.hardware@essex.gov.uk
Website:
Tel. No.: 01279 491499
 

Michael Hardware

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 04 May 2017
Division: Harlow West
Address: 227 Longbanks
Harlow
Essex
Email: cllr.clive.souter@essex.gov.uk
Website:
Mob. No.: 07850667900
 

Clive Souter

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 07 June 2001
Division: Hedingham
Address: Blacksmiths Cottage
Borley
Nr Sudbury
Essex
CO10 7AE
Email: cllr.david.finch@essex.gov.uk
Website:
Tel. No.:
 

David Malcolm Finch

Roles and Responsibilities

Leader of the Council

The overall strategic direction, policies and priorities of the Cabinet and of Council, including the overall corporate revenue and capital
budget strategy of the Authority Devolution
To appoint Council representatives on key external bodies such as the Health and Wellbeing Board, the South East Local Enterprise Partnership,
the Essex Partnership Board.
Service Transformation including digital and technology; Business Improvement and Design; Project and Programme Management; Policy, Strategy,
Internal and External Communications, Marketing and Public Affairs; Performance and Business Intelligence; Research, Development and Innovation;
Democratic engagement and representation; Garden Communities; Partnerships (public sector reform).
Liaison with HM Government, Essex MPs and district, city, borough, parish and town councils
To act as shareholder to Essex companies and other legal entities
The functions of other portfolio holders in their absence or in an emergency or in any other circumstances where the Leader thinks it is desirable
to act on any matter

Chairman of the Cabinet
Chairman of the Committee to Consider Applications to Undertake Certain Duties by Members and Foreign Travel by Officers

 

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 04 May 2017
Division: Heybridge and Tollesbury
Address: Apple Cottage
Little Baddow Road
Woodham Walter
Maldon
CM9 6RU
Email: cllr.mark.durham@essex.gov.uk
Website:
Tel. No.: 01245 227249
 

Mark Durham

Roles and Responsibilities

Deputy to the Cabinet Member for Culture, Communities and Customer, Cllr Susan Barker

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 04 May 2017
Division: Laindon Park and Fryerns
Address: 75 Mellow Purgess Close
Basildon
Essex
Email: cllr.jeff.henry@essex.gov.uk
Website:
Mob. No.: 07733221362
 

Jeff Henry

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 04 June 2009
Division: Maldon
Address: The Tree House
Summerhill
Althorne
Chelmsford
Essex
CM3 6BY
Email: cllr.penny.channer@essex.gov.uk
Website:
Tel. No.: 01621 740607
 

Mrs Penny Channer

Roles and Responsibilities

Deputy to the Cabinet Member for Children and Families, Cllr Dick Madden

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 05 May 2005
Division: Mersea and Tiptree
Address: 11 Victory Road
West Mersea
Colchester
Essex
CO5 8LY
Email: cllr.john.jowers@essex.gov.uk
Website: http://www.essexinfo.net/johnjowers/
Mob. No.: 07809 314907
 

John Gilbert Jowers

Roles and Responsibilities

ECC representative on and Chair of Police and Crime Panel

Previous Roles and Responsibilities

Cabinet Member for Libraries, Communities and Planning
Chair of Essex Countrywide Traveller Unit Committee

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 07 June 2001
Division: North Weald and Nazeing
Address: Currance House
Epping Upland
Essex
CM16 6NN
Email: cllr.anthony.jackson@essex.gov.uk
Website:
Tel. No.: 01245 430233
 

Anthony James Jackson

Roles and Responsibilities

Deputy Cabinet Member to the Leader, Councillor David Finch

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 02 May 2013
Division: Ongar and Rural
Address: Heathlands
Willingale Road
Norton Heath
Ingatestone
Essex
CM4 0LW
Email: cllr.maggie.mcewen@essex.gov.uk
Website:
Tel. No.: 01277 821482
 

Maggie McEwen

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 04 May 2017
Division: Ongar and Rural
Address: 21 Rosecroft Close
Langdon Hills
Basildon
SS16 6NR
Email: cllr.stephen.hillier@essex.gov.uk
Website: cllrstephenhillier.blogspot.co.uk
Tel. No.: 01268 490201
 

Stephen Hillier

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 02 May 2013
Division: Rayleigh North
Address: 40 Hill Lane
Hawkwell
Essex
SS5 4HW
Email: cllr.malcolm.maddocks@essex.gov.uk
Website:
Tel. No.:
 

Malcolm Maddocks

Roles and Responsibilities

Chairman of People & Families Scrutiny Committee

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 04 May 2017
Division: Rayleigh South
Address: 38 London Road
Rayleigh
Essex
SS6 9JE
Email: cllr.june.lumley@essex.gov.uk
Website:
Tel. No.: 01268 784147
 

June Lumley

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 02 May 2013
Division: Rochford North
Address: Hailwood
9 Highcliff Crescent
Ashingdon
Rochford
Essex
SS4 3HN
Email: cllr.terry.cutmore@essex.gov.uk
Website:
Tel. No.: 01702 544511
 

Terry Cutmore

Roles and Responsibilities

Chairman of the Audit Committee

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 04 May 2017
Division: Rochford South
Address: 297 Little Wakering Road
Little Wakering
SS3 0LB
Email: cllr.mike.steptoe@essex.gov.uk
Website:
Tel. No.: 01702 219594
Mob. No.: 01702 290433
 

Mike Steptoe

Roles and Responsibilities

Deputy to the Cabinet Member for Environment and Waste, Cllr Simon Walsh

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 04 May 2017
Division: Rochford West
Address: 101 Greensward Lane
Hockley
Essex
SS5 5HG
Email: cllr.carole.weston@essex.gov.uk
Website:
Mob. No.: 07525714715
 

Carole Weston

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 04 May 2017
Division: Saffron Walden
Address: Meadowside
Radwinter Road
Ashdon
Essex
CB10 2ET
Email: cllr.john.moran@essex.gov.uk
Website:
Tel. No.: 01799 584853
 

John Moran

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 04 May 2017
Division: South Benfleet
Address: 4 Thundersley Church Road
South Benfleet
Essex
Email: cllr.andrew.sheldon@essex.gov.uk
Website:
Mob. No.: 07963064014
 

Andrew Sheldon

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 04 May 2017
Division: South Woodham Ferrers
Address: 12 Lorien Gardens
South Woodham Ferrers
Chelmsford
CM3 7AQ
Email: cllr.bob.massey@essex.gov.uk
Website:
Tel. No.: 01245 327385
 

Bob Massey

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 04 May 2017
Division: Southminster
Address: Woodlands
Old Heath Road
Southminster
CM0 7BN
Email: cllr.ron.pratt@essex.gov.uk
Website:
Tel. No.: 01245 327385
 

Ron Pratt

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 05 May 2005
Division: Stansted
Address: Essex County Council
County Hall
Duke Street
Chelmsford
CM1 1LX
Email: cllr.ray.gooding@essex.gov.uk
Website:
Tel. No.: 01245 438428
 

Raymond John Gooding

Roles and Responsibilities

Cabinet Member for Education

Mainstream schools and education including: diversity, organisation, planning and admissions; standards and achievement;
attendance; 14-19 provision; transport for educational purposes; behaviour and education welfare services
Early Years and pre-school; Special Schools; Special Education Needs provision, including specialist and complex services
in mainstream schools; School improvement; Raising the Participation Age; Youth services and careers advice;
Adult Community Learning; Alternative Provision; School Safeguarding Operations; Sport and physical activity including Active Essex;
School crossing patrols; Education Capital Programmes; School Admissions and Transport Awards; Essex Education Services;
Passenger Transport; Including buses and concessionary fares.

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 04 June 2009
Division: Stanway and Pyefleet
Address: Willoughby End
32 Willoughby Avenue
West Mersea
Colchester
Essex
CO5 8AU
Email: cllr.kevin.bentley@essex.gov.uk
Website:
Tel. No.: 01206 382405
Mob. No.: 07740 123753
 

Kevin Paul Bentley

Roles and Responsibilities

Deputy Leader and Cabinet Member for Economic Growth, Skills, Infrastructure & Digital Economy

Matters of Strategic, regional or countryside significance in relation to integrated spatial development and economic growth; Economic development and
regeneration; Post 16 Skills and apprenticeships (including the Essex Employment and Skills Board); Smart Places; Digital Economy; Digital Development;
Market Development; Business Incubator; Rail Strategy; Ports and Airports; Infrastructure Commissioning and Delivery (over ₤500K); Transport Strategy
and Local Transport Plan; Highways capital programme (non-maintenance schemes over ₤500K);
To act as the Council’s representative on the South East Local Enterprise Partnership, the Essex Partnership Board, on behalf of the Leader;
Liaison with business community and sub-regional partnerships (Thames Gateway, West Essex, Haven Gateway and Heart of Essex
Superfast Essex broadband programme

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 08 September 2011
Division: Stock
Address: Glenwood
5 Thornton Place
Stock
Essex
CM4 9NQ
Email: cllr.ian.grundy@essex.gov.uk
Website:
Tel. No.: 01277 840737
 

Ian Grundy

Roles and Responsibilities

Cabinet Member for Highways

Park & Ride; Traffic Regulation; Parking; Cycling; Street Lighting; Public Rights of Way; Road Safety; Maintenance of highways,
public rights of way and structures; Highways and Transport schemes (under £500K); Local Highway Panels; Highways capital maintenance programme

Previous Roles and Responsibilities

Place Services and Economic Growth Scrutiny Committee (Vice-Chairman)

 

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 02 May 2013
Division: Tendring Rural East
Address: 7 Gordon Road
Dovercourt
Harwich
Essex
CO12 3TL
Email: cllr.andy.erskine@essex.gov.uk
Website:
Mob. No.: 07769665391
 

Andrew James Erskine

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 02 May 2013
Division: Tendring Rural West
Address: 10A Waldegrave Way
Lawford
Manningtree
Essex
CO11 2DX
Email: cllr.carlo.guglielmi@essex.gov.uk
Website:
Tel. No.: 01206 392228
 

Carlo Guglielmi

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 07 June 2001
Division: Thaxted
Address: Gibraltar Mill
Mill Road
Great Bardfield
Braintree
Essex
CM7 4QG
Email: cllr.simon.walsh@essex.gov.uk
Website:
Tel. No.: 01371 810451
 

Simon Michael Walsh

Roles and Responsibilities

Cabinet Member for Highways

Waste minimisation, disposal and recycling; Integrated Waste Management; Waste Strategy;
Waste Programme Delivery; Built Environment and Historic Environment; Natural Environment;
Energy and Emissions reduction; Flood Management; Flooding; SUDS; Country Parks and other Green Spaces;
Essex Outdoors; Place Services; Rural Affairs

Essex Pension Fund Board Member
Member Anglian (Eastern) Regional Flood Defence Committee

 

Previous Roles and Responsibilities

Scrutiny Committee (Chairman)
Place Services & Economic Growth Scrutiny Committee (Chairman)
Economic Development, Environment & Highways Policy & Scrutiny Committee (Chairman)
Safer and Stronger Communities Policy and Scrutiny Committee (Chairman)

 

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 04 June 2009
Division: Three Fields with Great Notley
Address: 25 Highclere Road
Great Notley
Braintree
Essex
CM77 7WX
Email: cllr.graham.butland@essex.gov.uk
Website:
Tel. No.: 01376 345681
 

Graham Butland

Previous Roles

Cabinet Member for Health and Deputy Cabinet Member for Adults and Children

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 04 May 2017
Division: Thundersley
Address: 57 Oakfield Road
Benfleet
Essex
SS7 5NS
Email: cllr.beverley.egan@essex.gov.uk
Website:
Tel. No.: 01268 759237
 

Beverley Egan

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 02 May 2013
Division: Waltham Abbey
Address: Wintry Mead
Fernhall Lane
Upshire
Waltham Abbey
Essex
EN9 3HY
Email: cllr.ricki.gadsby@essex.gov.uk
Website:
Tel. No.: 01992 711115
 

Mrs Ricki Gadsby

Roles and Responsibilities

Deputy to the Cabinet Member for Housing, Property and Planning, Cllr Sue Lissimore

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 04 May 2017
Division: Wickford Crouch
Address: 52 Laburnum Avenue
Wickford
Essex
SS12 0DA
Email: cllr.tony.ball@essex.gov.uk
Website:
Tel. No.: 01268 454564
 

Tony Ball

Roles and Responsibilities

Deputy to the Cabinet Member for Education, Cllr Ray Gooding

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 02 May 2013
Division: Wickford Crouch
Address: 65 Castledon Road
Wickford
Essex
SS12 0EF
Email: cllr.beverley.egan@essex.gov.uk
Website:
Tel. No.: 01268 472586
 

Malcolm Robert Buckley

Back to Divisions and Councillors

 

 

 

Elected: 04 May 2017
First Elected: 05 May 2005
Division: Witham Southern
Address: 10 Priory Farm Road
Hatfield Peverel
Essex
CM3 2NL
Email: cllr.derrick.louis@essex.gov.uk
Website:
Tel. No.:
 

Derrick Jonathan Louis

Roles and Responsibilities

Chairman of Place Services and Economic Growth Scrutiny Committee

Previous Roles and Responsibilities

Cabinet Member for Corporate Services

Back to Divisions and Councillors